piątek, 15 lutego 2013

Przyjemny letni chłód... czyli jak unikać przegrzewania domu

Uważam, że ekologia idzie w parze z minimalizmem. Nie powinniśmy zużywać energii w nadmiarze. Okazuje się, że o wiele więcej jej potrzeba na chłodzenie domu niż na ogrzewanie... Jak zapobiec marnotrawieniu energii latem?

Odpowiedź na to daje nam genialna architektura słoneczna.

O ile każdy z nas wie, że przed słońcem należy chronić okna południowe... to już zacienianie okien  zachodnich jest mniej popularne, a tymczasem pionowe okna elewacyjne są najlepiej nasłonecznione w lecie od strony zachodniej, natomiast w pozostałych porach roku, a szczególnie zimą od strony południowej.
Jednocześnie należy podkreślić, że napromieniowanie pionowych okien jest o wiele mniejsze niż świetlików dachowych czy okien połaciowych. Nie dziwi zatem fakt przegrzewania poddasza z wieloma oknami połaciowymi usytuowanymi na zachód...Niegdyś poddasza doświetlane były przy pomocy pionowych okien w wykuszach, pochylone okna dachowe wpuszczają do pomieszczenia więcej ciepła - dlatego trzeba wybrać taką ich konstrukcję by umożliwić zacienienie (markiza zew.) Dla mnie porządne okna połaciowe z markizą zew. są zbyt drogie, wolę doświetlić wnętrze oknami pionowymi w ścianach szczytowych budynku czy wykuszu, co nie znaczy, że okien połaciowych nie warto stosować - trzeba jedynie być świadomym z czym to się wiąże.

 Latem przegrzewanie pomieszczeń wynika przede wszystkim z powodu okien. Dlatego warto montować elementy zacieniające takie jak markizy, zadaszenia, taką rolę pełnią także okapy dachu, balkony, loggie, pergole, półki słoneczne.
Z pomocą przychodzą nam również nasze dobre drzewa. Sadzenie liściastych drzew od wschodu i zachodu przynosi pozytywne skutki: chroniąc budynek od przegrzewania latem i nie ograniczając nadmiernie promieniowania słonecznego zimą. Południowa elewacja nie powinna być przesłaniana drzewami.

Nie należy jednak bać się dużych przeszkleń - dają nam one możliwość pasywnego ogrzewania budynku - całkowicie za darmo. 
 Efekt ograniczenia zapotrzebowania na ciepło w ciągu dnia w zimie wzrasta wraz ze wzrostem powierzchni okien (co prawda w nocy rosną straty) i dla pomieszczeń południowych w każdym miesiącu zimy przez kilka godzin dziennie przy dużej powierzchni okien (2 x 2 m2) nie występuje zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania pomieszczeń.

 Jeżeli już uda nam się uzyskać energię słoneczną warto ją przechować w masie termicznej - zostanie uwalniana powoli w nocy, a budynek będzie bardziej odporny na wahania temperatury otoczenia. Jako masa termiczna świetnie sprawdzi się betonowa podłoga i ciężka ściana naprzeciw okna - oddalona nie więcej niż 2,5 krotność jego wysokości. Zdaje to egzamin również latem.
W upalnych godzinach popołudniowych materiały o wyższej pojemności cieplnej pochłaniają ciepło i zatrzymują je aż do chłodniejszych godzin wieczornych.
http://www.steico.com

Badając wpływ elementów budynku na jego zapotrzebowanie energetyczne okazuje się, że to nie grubość izolacji ani nowoczesne instalacje są najważniejsze, ale okna - ich powierzchnia i odpowiednie usytuowanie i ponad wszystko wentylacja mechaniczna z rekuperacją.

Co zatem pozwoli nam uniknąć przegrzewania latem?

 • odpowiednie usytuowanie okien 
 • system zacieniania - zewnętrzny najskuteczniejszy, wewnętrzne rolety są mało wydajne,
 • wentylacja mechaniczna z rekuperacją
 • użycie do budowy domu materiałów o wysokiej pojemności cieplnej (beton, silikaty, wełna drzewna zamiast gazobetonu i wełny mineralnej)
 • dostateczna izolacja

Cytat pochodzi z serwisu

Polecam: 

Nowa energia w architekturze
AP15 Architektura Pasywna  na Facebooku

http://www.fsec.ucf.edu

wikipedia


http://www.yorktentandawning.com
http://www.marcinpala.com
http://www.zarzyczny.vel.pl
http://www.topboxdesign.com 
http://www.justshutters.co.nz
http://www.frrc.co.uk

2 komentarze:

 1. W sumie to okna od zachodu i wschodu można równie dobrze obsadzać drzewami zimozielonymi. W zimie i tak tam bezpośredniego promieniowania słonecznego praktycznie nie ma, bo dzień jest za krótki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe informacje i dają wiele do myślenia. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń