sobota, 24 września 2011

Kolejne poszukiwania domu idealnego

Przypadkowo wpadłam na ciekawy artykuł w Muratorze. 
Opisano w nim historię budowy domu wspólnie zaprojektowanego przez ojca i syna,  Jana i Karola Sabiniarzy. Dom jest zaprojektowany bardzo mądrze, wymaga tego stosunkowo niewielka powierzchnia netto budynku. To prawdziwa sztuka tak zaprojektować i urządzić dom by był skrojony na miarę: by nie było ciasno, a wygodnie i funkcjonalnie.
Pragnę zacytować wypowiedź p. Jana Sabiniarza na temat wizji domu idealnego, którą uzyskał po latach pracy w zawodzie architekta:

" Ideałem jest dom mały i prosty, w którym każdy element jest ważny, a żaden zbędny."


To krótkie zdanie wyraża tyle, co nie jeden opasły tom ! O takim domu właśnie marzę.

Na stronie pracowni założonej przez obu wyżej wymienionych Panów można znaleźć równie piękną i pełną treści myśl:

" Był dom. Prosty i piękny. W nim - wszystko, na swoim miejscu."
 
I otóż to: w prezentowanym w Muratorze domu nie zabrakło pralni, spiżarni, ani nawet piwniczki pod schodami. Próżno tego szukać w popularnych, katalogowych projektach o wiele większych domów.

Warto przeczytać ten artykuł, bowiem jest w nim wiele pomysłów na mały, wygodny dom.

Najbardziej spodobało mi się rozwiązanie dotyczące ogrzewania. Przypomniano mi stary, niezawodny szamot i akumulację ciepła.
Dom jest całkowicie ogrzewany tzw. kozą, bez żadnej dodatkowej instalacji c. o. czy Dystrybucji Gorącego Powietrza. Ciepło rozchodzi się w najbardziej naturalny sposób: grawitacyjnie. Funkcję akumulatorów ciepła pełnią: wnęka wybudowana z cegły szamotowej, ceglany komin oraz ściana i strop.

Genialne w swej prostocie ! Nieprawdaż?


W budownictwie pasywnym również wykorzystuje się materiały, które gromadzą ciepło i stopniowo powoli nam je oddają. Np kamień. Dzisiaj wieczorem z wielką przyjemnością dotykałam zmarzniętymi dłońmi zewnętrzną ekspozycję  ciemnej granitowej okładziny ściennej. Cieplutka. :-) Proste, naturalne... sprawdzone, wie to nawet mój pies i pierwszy lepszy zaskroniec ;-)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz